Plzeňské rozhovory 2021

Plzeňské rozhovory 2021
Plzeňské rozhovory 2021 proběhnou komornější formou jako cyklus besed, přednášek a seminářů s americkými a českými odborníky. Můžete se těšit na různá témata, která ve společnosti v současné době rezonují.
Jednotlivé akce budeme do programu přidávat postupně a budou přístupné pro školní skupiny i veřejnost. Některé akce proběhnou osobně, jiné online podle epidemiologických a logisticko-organizačních možností.

13. prosince 2021 | 8:30 & 10:00 & 11:30 hod.

Jak se bezpečně chovat v online prostoru

Pro školní skupiny
pondělí 13. prosince 2021 | 8:30 & 10:00 & 11:30
Moving Station, Koperníkova 574, Plzeň + Zoom
Hybridní akce (= akce proběhne prezenčně, ale je možné ji sledovat také online)

Cyklus besed a přednášek „Plzeňské rozhovory 2021“ bude zakončen besedami a EDUworkshopy pro školní skupiny na téma „Jak se bezpečně chovat v online prostoru. S žáky přijede debatovat Petr Seifert – vedoucí odboru vzdělávání Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost. Jestlipak víte, jaký je nejbezpečnější způsob odemykání svého mobilního telefonu, jaká hesla byste si měli volit pro přístupy k různým službám, jak mohou být Vaše citlivé údaje zneužity atd? Besedu, která proběhne v češtině doplní EDUworkshop v angličtině vedený naší IT specialistkou Terezou Havránkovou. Zde se naopak dotkneme velmi citlivého tématu „Hatespeech“ na sociálních sítích – fenoménu, kterému bohužel podléhá stále více lidí.

V češtině a v angličtině.

Pokud chcete akci sledovat online, zaregistrujte se v tomto formuláři a odkaz Vám zašleme cca 1 hodinu před akcí.

12. října 2021 | 17:30 hod.

Věže - příběh 11. září

VĚŽE - příběh 11. září

Pro veřejnost
úterý 12. října 2021 | 17:30
Univerzitní kavárna Družba, Sedláčkova 19, Plzeň + Zoom
Hybridní akce (= akce proběhne prezenčně, ale je možné ji sledovat také online)

Cyklus besed a přednášek „Plzeňské rozhovory 2021“ bude pokračovat setkáním s Jiřím Boudníkem – architektem a spisovatelem. Jiří původem plzeňák, emigroval do USA roku 1987 a v době osudných útoků 11. září 2001 pracoval jako projekční inženýr na stavbě budovy Federálního soudu u Brooklynského mostu v New Yorku. Na vlastní oči viděl pád druhé věže Světového obchodního centra a ještě tentýž den se zapojil do záchranářských pracích. Sestavil pro záchranáře 3D model místa tragédie a trosek, které pomohly záchranářům s vyprošťováním lidí a odklízením trosek. Jednalo se o šest měsíců dobrovolné činnosti. Jiří své povídání doprovodí velkým počtem fotografií z místa tragédie.

K prvnímu výročí útoků ABC News natočila s Jiřím reportáž – podívejte se na ni https://www.youtube.com/watch?v=qk6wiUBdo0o

Návrat do normálního života byl u něho po této události, stejně jako u mnoha dalších, doprovázen silnými depresemi, ze kterých se snažil vypsat – a tak vznikla kniha „Věže – příběh 11. září“. Její obal zdobí potetovaná záda hasiče Tiernach Cassidyho, který přišel o své nejbližší spolupracovníky a kamarády. Proces tetování byl jeho terapie a způsob, jak se se zážitky vypřádat.

Později založil vlastní firmu Brain Storm, která se zabývá mimo jiné právě 3D modelováním budov.

V češtině.

Pokud chcete akci sledovat online, zaregistrujte se v tomto formuláři a odkaz Vám zašleme cca 1 hodinu před akcí.

14. září 2021 | 11:30 hod.

9/11 Attacks

Útoky 11. září / Attacks 9/11

Pro veřejnost
úterý 14. září 2021/ Tuesday 14 September 2021 | 11:30 - 12:30
Kulturka, Sedláčkova 19, Plzeň + Zoom
Hybridní akce (= akce proběhne prezenčně, ale je možné ji sledovat také online)

U příležitosti 20. výročí útoků z 11. září proběhne beseda s hasičem – Jamesem Manahanem, který byl 11. září 2001 přidělen krátce po pádu 2. věže na místo Světového obchodního centra v New Yorku. James bude hovořit o tom, jaké to bylo, dostat se na místo zkázy a pracovat v těchto podmínkách. V následujících letech byl součástí týmu, který se zabýval zlepšováním procesů a dovedností pro zásahy při krizových situacích. Zúčastnil se záchranných operací v roce 2005 při hurikánu Katrina a v roce 2012 při superbouři Sandy.

V angličtině.

Pokud chcete akci sledovat online, zaregistrujte se v tomto formuláři a odkaz Vám zašleme 1 den před akcí.

Při vstupu budou účastníci povinni předložit doklad o negativním výsledku testu na COVID-19, ukončeném očkování proti tomuto onemocnění nebo prodělání nemoci ne starším než 180 dní.

Hybrid event (= it will be held in-person as well as online)

As part of the commemoration of the 20th anniversary of 9/11, the American Center US Point  will host a discussion with a member of the New York City Fire Department  who shortly after the second tower collapse was assigned to the World Trade Center.  James Manahan will talk about his assignment. In upcoming years James participated in advanced training programs that were the direct result of 9/11. He was the member of Incident Management Team in New Orleans during the crisis created by Hurricane Katrina in 2005 and by Superstorm Sandy in 2012.

Event in English.

If you want to joint the event online, register through this form and the link will be emailed to you one day prior the event.

All attendees  must present either negative COVID test, vaccination certificate or declare they contracted  COVID-19 within the past six months.

14. září 2021 | 9:30 hod.

2é. výročí útorku 11.září 2001

20. výročí útoků 11. září 2001

Pouze pro školy
úterý 14. září 2021 | 9:30 hod. | US Point - Univerzitní 22, Plzeň
Beseda s Jamesem Manahanem, který sloužil v oddělení New Yorkských hasičů v letech 1978 – 2014. Krátce poté, co se zřítila 2. věž Světového obchodního centra byl povolán na místo, aby pomáhal s hledáním přeživších. James bude hovořit o svých zážitcích a zkušenostech. Beseda proběhne v angličtině.