Dosavadní shrnutí průběhu prezidentských voleb 2020
Americký volební systém je nejenom komplikovaný, ale dokáže vytvářet zcela neobvyklé a pro nás nevídané situace. I přes to, že prezidentské volby ve Spojených státech probíhají již od úterý 3. listopadu, zatím stále dnes (v pátek 6. listopadu 2020) nevíme, kdo bude 46. prezidentem USA. V tomto článku tedy přinášíme krátké shrnutí toho, co se momentálně v souvislosti s volbami děje, jak to, že ještě neznáme výsledky voleb a kdy je můžeme očekávat.
V letošních volbách, stejně jako téměř ve všech předchozích, se o vítězi rozhoduje v tzv. swing states, tedy státech, kde je voličstvo rozděleno mezi podporovatele Demokratické strany i Republikánské strany tak, že se nedá mluvit ani o „modrém“ či „červeném“ státě. Letošní volby jsou nicméně v tomto ohledu v lecčems výjimečné. Poprvé se totiž ve velkém množství začínalo používat korespondenční hlasování jako způsob, který má ochránit americké voliče před nákazou Covid-19. Problém je ten, že některé státy tento model aplikují poprvé a nejsou s ním zcela sžité. Tento aspekt je nyní hlavním předmětem kritiky ze strany stávajícího prezidenta. Nicméně je nutné se na průběh voleb podívat z hlediska všech rozhodujících států bez ohledu na prezidentovy námitky.
Významným státem, jenž rozhoduje o vítězi voleb, je téměř vždy Florida. Ta totiž na svém území poskytuje bydlení velkému procentu seniorů, lidem stranicky nevyprofilovaným, a zejména slouží jako domov pro obyvatele Kuby či v posledních letech také Venezuely. Tento fakt tedy dělá Floridu zásadní v boji o prezidentské křeslo. Florida totiž disponuje 29 voliteli a její získání může velmi silně ovlivnit průběh voleb. V tomto případě se Donaldu Trumpovi podařilo získat Floridu, stejně jako v roce 2016. V letošním roce čerpal jak ze silné podpory seniorů, tak také z podpory Kubánců či Venezuelanů, kteří uprchli před tamními komunistickými či socialistickými režimy a bojí se, že by nástup Joe Bidena znamenal právě zavedení socialistického modelu i ve Spojených státech. Donald Trump tento stát navštívil letos nejméně šestnáctkrát, dokázal přesvědčit zejména obyvatele jihozápadní části státu a okresu Panhandle, kde se nachází tradičně spíše konzervativní voličstvo. To stejné se dá říci o okresu Miami-Dade, kde je největší počet voličů původem z Latinské Ameriky (tzv. Latinos).
Dalším důležitým státem, který v letošních volbách připadl Donaldu Trumpovi, je Ohio. Tento stát disponuje 18 voliteli a řadí se do skupiny tzv. Rust Belt states. V roce 2016 zde Donald Trump vyhrál nad Hillary Clinton o osm procentních bodů, v letošním roce se jednalo o poměr dost podobný. Ohio hrálo klíčovou roli v prezidentských volbách roku 2004, kde republikánský kandidát George W. Bush porazil svého protikandidáta Johna F. Kerryho. Od té doby nicméně Ohio patřilo Demokratům a podpořilo Baracka Obamu v obou prezidentských volbách. Donaldu Trumpovi se však podařilo tento stát dostat na svou stranu. Jedním z důvodů byl i Bidenův plán na zrušení frakování, což by mohlo v tomto státě velmi negativně ovlivnit těžařský sektor.
Donald Trump získal též stát Iowa, který byl v mnoha předvolebních průzkumech označován ve prospěch Joe Bidena. Nicméně se zde nakonec opakovala situace z roku 2016 a Donald Trump přesvědčivě obhájil svou pozici náskokem o sedm procentních bodů. Se ziskem tradičně pro-republikánských států, jako je Alabama, Missourri, Kentucky, Louisiana, Oklahoma, Texas, Idaho či Wyoming, bylo jisté, že o otázce znovuzvolení Donalda Trumpa se bude rozhodovat v oblastech Středozápadu.
Joe Biden totiž potvrdil zisk tradičně pro-demokratických států na východním pobřeží, dále Kalifornie, Oregonu, Washingtonu či Nového Mexika. K překvapení letošních voleb však došlo ve státě Arizona. Ten je sice v době psaní tohoto článku stále „šedý“, tedy stále zde není spočítáno dostatečné množství hlasů, nicméně většina volebních průzkumů jej přisuzuje Joe Bidenovi. Překvapení je to z toho důvodu, že Arizona za poslední dvoje prezidentské volby byla vždy spíše konzervativním státem podporujícím republikánské kandidáty. Koronavirová krize a z ní plynoucí ztráta pracovních míst, rozsáhlé požáry ve státě Kalifornie i nárůst počtu mladých obyvatel, kteří mohli letos poprvé volit, změnila stranickou „barvu“ a Joe Biden si tak s největší pravděpodobností může připsat velmi cenné vítězství v podobě 11 volitelů.
Dalšími státy, kde stále není rozhodnuto o vítězi voleb, jsou Nevada, Severní Karolína a Georgia. V případě Nevady se jedná o šest volitelů, zatímco v Severní Karolíně je to volitelů 15. V Nevadě průzkumy přisuzují vítězství Joe Bidenovi, konkrétně se nyní jedná o okres Clark County, kde se nachází Las Vegas. Vítězství ve státě Nevada by bylo pro Joe Bidena velmi důležitým ziskem. V Severní Karolíně se prodlužuje volební proces o další čtyři volební místa, jelikož k jejich otevření došlo později než v ostatních státech. Konkrétně se jedná o okres Cabarrus a Plunn, a to o 17 minut a 45 minut. Podle dosavadních průzkumů se v Severní Karolíně více daří Donaldu Trumpovi, nicméně výsledek je stále velmi těsný (50 %:48,6 %). V Georgii se bojuje o 16 volitelů, a i přes počáteční silnou vlnu podpory Donaldu Trumpovi se nyní stav obrací na stranu Joe Bidena (49,39 %: 49,37 %).
O konečném výsledku prezidentských voleb se tak bude zcela jistě rozhodovat ve státech Michigan, Wisconsin a Pensylvánie. Podle prvních zveřejněných výsledků se dařilo Donaldu Trumpovi ve všech třech státech, nicméně poté došlo k obratu ve prospěch Joe Bidena, který nyní již zvítězil v Michiganu, Wisconsinu a dotahuje se ve státě Pensylvánie. V roce 2016 Donald Trump nečekaně vyhrál právě s přispěním těchto tří států. V letošním roce ale Joe Biden využil stejně překvapivého zisku hlasů, které před čtyřmi lety pomohly Donaldu Trumpovi. Konkrétně ve státě Wisconsin se jedná o necelých 21 000 hlasů, které chyběly Hillary Clintonové a nyní se „přemístily“ k Joe Bidenovi. Ve státě Michigan se jedná o 2,5% vítězství ve prospěch Joe Bidena. Ve státě Pensylvánie zatím nejsou spočítány všechny hlasy, ale podle nejnovějších průzkumů se Joe Biden ujímá vedení i tam.
Největší pozornost byla věnována okresu Lackawana v Pensylvánii, který byl vždy velmi pro-demokratický (Donald Trump zde v roce 2016 sice nezvítězil, ale po dlouhé době se velmi výrazně přiblížil svému demokratickému protikandidátovi). V letošním roce byl nicméně více než kdy jindy důležitý i pro Donalda Trumpa, jenž cítil, že místní obyvatelstvo chce přesně to, co nabízí ve svém programu (zejména v oblasti průmyslu). Nakonec se mu okres Lackawana nepodařilo získat a Joe Biden zde vyhrál o osm procentních bodů. Ztráta tohoto okresu tedy může ve výsledku znamenat ztrátu celé Pensylvánie.
Ve státě Michigan byla rozhodující zase ztráta okresu Macomb, pro který je typické prostředí tzv. blue collar workers, tedy obyvatel dominantně dělnických pozic, kteří v roce 2016 pomohli Donaldu Trumpovi tento stát vyhrát. Další důležitou ztrátou byla i předměstí města Detroit, kde se nepodařilo navázat na úspěch z roku 2016 a voliči se obrátili ve prospěch Joe Bidena. Tyto dvě ztráty byly jedním z hlavních důvodů „zmodrání“ státu Michigan.
Dalším důležitým aspektem, který pomohl Joe Bidenovi získat (zatím) dva výše zmíněné státy (Michigan, Wisonsin), je velké procento Afro-Američanů. Tyto hlasy chyběly v roce 2016 Hillary Clintonové, ale letos se opět obrátily na stranu Demokratů. Největší města zde mají velké procento černošského obyvatelstva. Ve státě Wisconsin se jedná například o město Milwaukee a celého okresu, ve státě Michigan jde o již zmíněný Detroit a okres Wayne, v Pensylvánii zase o město Filadelfie a jeho okres.
Rychlý nárůst hlasů pro Joe Bidena a zcela nečekaný obrat ve státech Michigan a Wisconsin donutily Donalda Trumpa k zastavení hlasování a přepočtu hlasů.
I přes určité podezření, že mohlo dojít k manipulaci s lístky a dodatečnému doplňování hlasů zvýhodňujích demokratického kandidáta, se zatím ale Trumpově administrativě nepodařilo výsledek voleb strhnout na svou stranu a momentálně to vypadá, že je již pouze otázka času, kdy dojde k oficiálnímu prohlášení Joe Bidena za 46. prezidenta Spojených států. Letošní volby tak byly (a stále jsou) komplikované zejména z toho důvodu, že letos poprvé došlo k masivnímu využívání korespondenčního hlasování (absentee ballots), zpochybňování výsledků voleb ze strany Republikánů i poměrně nestandardním postupům v některých státech při sčítání hlasů. Na výsledky voleb si budeme muset počkat minimálně ještě několik hodin, ale i přes to všechno je nutno podotknout, že Donald Trump nejspíše prohraje legitimním způsobem a nebude tak ohrožena demokratická podstata voleb v USA.